Paragon Open 2015

ParagonOpenLogoNew

 

Results:

Anthony Rivas and Alexis Amirova-Rivas

AC-PT1 Pre-Bronze Ballroom: Waltz(5th) Tango(4th) Quickstep(5th)

AC-PT2 Bronze Ballroom: Waltz(5th) Tango(4th) Quickstep(5th)

AC-PT1 Pre-Bronze Latin: ChaCha(7th) Samba(7th) Rumba(7th) Jive(5th)

AC-PT2 Bronze Latin: ChaCha(3rd) Samba(3rd) Rumba(3rd) Jive(3rd)

 

Brandon Ilizarov and Emma Bigelman

AC-PT1 Pre-Bronze Latin: ChaCha(5th) Samba(5th) Rumba(5th) Jive(7th)

AC-PT1 Bronze Latin: ChaCha(7th) Samba(6th) Rumba(7th) Jive(7th)

 

Haley Yegorov and Ilana Dorfman

AC-JR2 Amateur Pre-Champ Latin: 2nd Place

AC-Y Amateur Pre-Champ Latin: 4th Place

AC-JR2 Amateur Paragon Open Latin: Semi Final

 

Samuel Nicolas Dorfman and Arianna Kleynburg

AC-PT1 Amateur Closed Gold Standard: 1st Place

AC-PT1 Amateur Paragon Open Standard: 3rd Place

AC-PT1 Amateur Pre-Champ Latin: 3rd Place

AC-PT1 Amateur Paragon Open Latin: 3rd Place

 

Yury Markovetskiy and Sara Filip

AC-Y Amateur Pre-Champ Standard: 1st Place

AC-Y Amateur Paragon Open Standard: 3rd Place

AC-Y Amateur Pre-Champ Latin: 1st Place

AC-Y Amateur Paragon Open Latin: 5th Place

 

Pasha Stepanchuk and Bridget Frenkel

AC-LJ2 Open Latin: ChaCha(2nd) Samba(2nd) Rumba(2nd) Jive(2nd)

AC-LJ2 Pre-Champ Latin: ChaCha(1st) Samba(1st) Rumba(1st) Jive(1st)

 

Haley Yegorov and Shelli Gorokhovsky

AC-JR2 Amateur Pre-Champ Standard: 1st Place

AC-Y Amateur Pre-Champ Standard: 4th Place

 

Leonardo Heyman and Elizabeth Yu

AC-PT1 Pre-Bronze Ballroom: Tango(3rd) Quickstep(3rd)

AC-PT1 Bronze Ballroom: Waltz(2nd) Tango(4th) Quickstep(4th)

AC-PT1 Open Bronze Ballroom: Waltz – 2nd Place

AC-PT1 Pre-Bronze Latin: ChaCha(1st) Samba(1st) Rumba(3rd) Jive(4th)

AC-PT1 Bronze Latin: ChaCha(2nd) Samba(4th) Rumba(3rd) Jive(3rd)

 

Anthony Nosov and Briana Isakow

AC-PT2 Silver Latin: ChaCha(1st) Samba(4th) Rumba(1st) Jive(2nd)

AC-JR1 Silver Latin: ChaCha(1st) Samba(3rd) Rumba(2nd) Jive(2nd)

AC-PT2 Open Silver Latin: ChaCha(2nd) Samba(1st) Rumba(2nd) Jive(2nd)

 

Alex Karaulov and Vlada Semenova

Open Amateur Championship Latin: 3rd Place

Best of the Best Showdance: 3rd Place

 

Freddie Kleynburg and Elizabeth Shapshal

AC-JR1 Amateur Novice Standard: 4th Place

AC-JR1 Amateur Pre-Champ Standard: 6th Place

AC-JR1 Amateur Pre-Champ Latin: 6th Place

AC-JR1 Amateur Paragon Open Latin: 5th Place

 

Andrey Solovyev and Rebecca Korol

AC-JR1 Silver Standard: Waltz(2nd) Tango(2nd) Foxtrot(2nd) Quickstep(2nd)

AC-JR1 Open Silver Standard: 1st Place

AC-JR1 Silver Latin: ChaCha(3rd) Samba(1st) Rumba(2nd) Jive(1st)

AC-JR1 Open Silver Latin: 2nd Place

 

Sebastian Kostrykov and Alissa Kostanyan

AC-PT1 Pre-Bronze Latin: ChaCha(2nd) Samba(2nd) Rumba(1st) Jive(2nd)

AC-PT1 Bronze Latin: 5th Place

Stanislav Pavlov and Simone Litvit

AC-LJ1 Gold Standard: 2nd Place

 

Pasha Stepanchuk and Simone Litvit

AC-LJ1 Open Gold Latin: ChaCha(1st) Samba(1st) Rumba(2nd) Jive(2nd)

 

Pasha Stepnachuk and Kristina Migorodskaya

AC-LJ2 Open Gold Latin: 2nd Place

 

Leor Ratner and Jessica Ratner

AC-JR2 Amateur Pre-Champ Latin: 3rd Place

AC-JR2 Amateur Paragon Open Latin: 6th Place

 

Pasha Stepnachuk and Gabriella Sabler

Open Amateur Championship Latin: 1st Place

Best of the Best Showdance: 1st Place

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *