Nyemchecks All Star DanceSport Championships

Nyemchecks header

Congratulations to all the BDSC couples!

Results:

Levy Agaronnik & Simona Vigodner

Y Open International Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – 4th Place

 

Richard Berenchtein & Judie Rakov

J4 Closed Bronze – Cha Cha, Samba, Rumba, Jive – All 2nd Place                                         J4 Open Bronze – Cha Cha, Samba, Rumba, Jive – All 1st Place

 

Nazairy Blagyy & Michelle Kurpas

U21 Open International Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – 3rd Place

 

Maxim Borisov & Avita Rakov

J2 Open Bronze – Cha Cha (2), Samba (2), Rumba (3), Jive (3)                                          J2 Closed Silver – Cha Cha, Samba, Rumba, Jive – All 1st Place

 

Patrycja Golak & Miya Kostanyan

LS1 Newcomer – Cha Cha (1), Samba (1), Rumba (1), Jive (1)                                          LS1 Closed Bronze – Cha Cha (1), Samba (3), Rumba (1), Jive (2)

 

Leonardo Heyman & Elizabeth Yu

J2 Pre-Bronze – Tango (1), Quickstep (2)

J2 Closed Bronze – Waltz (2) Tango (1), Quickstep (2)

J2 Open Bronze – Waltz (2)

J2 Pre-Bronze – Cha Cha (Semifinal), Samba (Semifinal), Rumba (Quarterfinal), Jive (Semifinal)

J2 Closed Bronze – Cha Cha (6), Samba (Semifinal), Rumba (5), Jive (Semifinal)

 

Brandon Ilizarov & Emma Bigelman

J2 Pre-Bronze – Cha Cha (3), Samba (Quarterfinal), Rumba (Semifinal), Jive (Semifinal)

J2 Closed Bronze – Cha Cha (Semifinal), Samba (Semifinal), Rumba (Quarterfinal), Jive (Quarterfinal)

 

Mark Iragang & Sabrina Isakow

Y Open Amateur Latin (C/S/R/P/J) – 1st Place

U21 Open International Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – 4th Place

 

Michael Kaczmarski & Veronica Ludwiszewski

J3 Closed Gold – Waltz (1) Tango (1) Viennese Waltz (2), Foxtrot (1) Quickstep (1)

J3 Closed Gold – Cha Cha (7), Samba (6), Rumba (5), Jive (6) Paso Doble (3)

J4 Closed Gold– Cha Cha (Semifinal), Samba (Semifinal), Rumba (semifinal), Jive (semifinal) Paso Doble (1)

J3 Pre-Championship Standard (W/T/VW/F/Q) – 1st Place

 

Freddie Kleynburg & Elizabeth Shapshal

J4 Pre-Championship – Waltz (3) Tango (3) Viennese Waltz (1), Foxtrot (3) Quickstep (3)

J4 Pre-Championship – Cha Cha (4), Samba (3), Rumba (3), Paso Doble (3) Jive (3)

J4 Open Amateur – Waltz (1) Tango (3) Viennese Waltz (3), Foxtrot (3) Quickstep (3)

J4 Open Amateur – Cha Cha (3), Samba (3), Rumba (4), Paso Doble (4) Jive (4)

J Open International Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – 3rd place

 

Sebastian Kosteykov & Alissa Kostanyan

J2 Pre-Bronze – Cha Cha (3), Samba (Semifinal), Rumba (4), Jive (5)

J2 Closed Bronze – Cha Cha (2), Samba (3), Rumba (4), Jive (4)

 

Yuriy Markovetskiy & Sara Filip

J5 Open Amateur Standard (W/T/VW/F/Q) – 1st Place

J5 Open Amateur Latin (C/S/R/P/J) – 1st place

Y Open International Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – 5th place

Y Open International Standard Scholarship (W/T/VW/F/Q) – 3rd place

 

Allan Nosoff & Emily Kryvorutsky

J5 Pre-Championship Latin – Cha Cha (Semifinal), Samba (Semifinal), Rumba (2), Jive (Semifinal) Paso Doble (5)

J5 Open Amateur Latin – Cha Cha (3), Samba (3), Rumba (3), Paso Doble (4) Jive (4)

 

Anthony Nosoff & Briana Isakow

J3 Closed Silver – Waltz (5) Tango (5) Foxtrot (4) Quickstep (3)

J3 Open Silver -Waltz (1) Tango (1) Foxtrot (2) Quickstep (2)

J3 Closed Silver – Cha Cha (4), Samba (7), Rumba (4), Jive (4)

J3 Open Silver – Cha Cha (7), Samba (1), Rumba (4), Jive (1)

 

Stanislav Pavlov & Sandra Spernacka

U21 Open International Standard Scholarship (W/T/VW/F/Q) – 2nd Place

 

Leor Ratner & Jessica Ratner

J5 Open Amateur Latin – Cha Cha (5), Samba (6), Rumba (4), Paso Doble (3) Jive (3)

Y Open Amateur Latin – Cha Cha (3), Samba (2), Rumba (3), Jive (2)

 

Anthony Rivas & Alexis Aminova-Rivas

J2 Newcomer – Waltz (5) Tango (1), Quickstep (4)

J2 Pre-Bronze – Waltz (5) Tango (4), Quickstep (7)

J2 Pre-Bronze – Cha Cha (Quarterfinal), Samba (Semifinal), Rumba (Quarterfinal), Jive (Quarterfinal)

J2 Closed Bronze – Cha Cha (Semifinal), Samba (Quarterfinal), Rumba (Semifinal), Jive (Semifinal)

 

Timofey Rybolovlev & Daniella Pevzner

J5 Pre-Championship Latin (C/S/R/J) – Semifinal

Y Pre-Championship Latin (C/S/R/J) – 2nd Place

 

Alec Shafran & Nicole Nikolaev

J4 Closed Bronze – Waltz (5) Tango (4) Foxtrot (5) Quickstep (4)

J4 Open Bronze -Waltz (2) Tango (1) Foxtrot (1) Quickstep (2)

J4 Closed Bronze – Cha Cha (4), Samba (3), Rumba (3), Jive (3)

J4 Open Bronze – Cha Cha (2), Samba (2), Rumba (2), Jive (2)

 

Andrey Solovyev & Rebecca Korol

J3 Closed Silver – Waltz (2) Tango (4) Foxtrot (2) Quickstep (2)

J3 Open Silver -Waltz (4) Tango (3) Foxtrot (3) Quickstep (3)

J3 Closed Silver – Cha Cha (3), Samba (3), Rumba (1), Jive (3)

J3 Open Silver – Cha Cha (6), Samba (4), Rumba (2), Jive (5)

 

Daniel Vasenko & Emilia Shumov

J2 Newcomer – Cha Cha (1), Samba (3), Rumba (1), Jive (1)

J3 Newcomer – Cha Cha (1), Samba (2), Rumba (2), Jive (1)

 

Marc Zhadan & Gabrielle Bleynis

J5 Open Amateur Latin – Cha Cha (7), Samba (7), Rumba (7), Paso Doble (6) Jive (6)

Y Open International Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – Semifinal

 

Eugene_Maria_image

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *