New York Dance Festival 2016

Congratulations to All The BDSC Couples at the 2016 New York Dance Festival


NYDF-logo-180


Results:

 

Levy Agaronnik and Simona Vigodner

Junior and Youth Int Latin Championship – Quarter Final

 

Chanel Alexander and Artur Tarnavskyy

PT-1 Intermediate Bronze Latin – 1st Place

PT-1 Full Bronze Latin – 2nd Place

 

Alexis Aminova Rivas and Artur Tarnavskyy

AC-PT1 Pre-Bronze Ballroom – Waltz (5th) Tango (4th) Quickstep (5th)

AC-PT1 Bronze Latin – Rumba (8th) Jive (6th)

 

Gracie Anderson and Artur Tarnavskyy

Open Advanced Gold – 1st Place

International Latin Open Advanced Scholarship – 2nd Place

 

Michael Baranov and Simona Livit

AC-J1 Gold – Cha Cha (8) Samba (8) Rumba (8) Jive (8)

AC-J2 Gold – 2nd in Cha, Rumba, Samba and 3rd in Jive

 

Max Barisov and Avita Rakov

AC-PT1 Newcomer – 1st Place

AC-PT1 Pre-Bronze – 1st Place

AC-PT2 Silver Cha Cha Final – 4th Place

AC-PT1 Gold Latin – 1st Place

AC-PT2 Silver Latin – Samba (4th) Rumba (4th) Jive (5th)

AC-PT1 Latin – Cha Cha (2nd) Samba (3rd) Rumba (2nd) Jive (2nd)

PreTeen Int Latin Championship- 5th Place

 

Ksido Benjamin and Michelle Abramov

AC-PT2 Bronze Latin – 1st Place

AC-PT1 Bronze Latin – Cha Cha (5th) Samba (4th) Rumba (4th) Jive (4th)

 

Richard Berenstein and Judie Rakov

AC-J2 Silver Latin – Cha Cha (3nd) Samba (4th) Rumba (4th) Jive (2nd)

AC-J1 Silver Latin – Cha Cha (6th) Samba (6th) Jive (6th)

 

Emma Bigelman and Brandon Ilizarov

AC-PT Pre-Bronze Latin – Cha Cha (2nd) Samba (4th) Rumba (3rd) Jive (4th)

AC-PT Bronze Latin – Cha Cha (2nd) Samba (2nd) Rumba (4th) Jive (3rd)

 

Vanessa Bye and Patryk Ploszaj

AC-SJ1 Bronze Ballroom – 1st Place

L-J1 Silver Latin – 1st Place

 

Anna Cernova and Artur Tarnavskyy

L-A1 Open Gold Latin – Cha Cha (5th) Samba (6th) Rumba (5th) Jive (5th)

L-Y International Latin Open Advanced Championship (C/S/R/J) – 1st Place

 

Ilana Dorfman and Artur Tarnavskyy

L-Y Open Advanced Gold Latin 1st Place

 

Kevin Filipczak and Danielle Malpa

AC-J2 Junior & Youth International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 6th Place

 

Marat Gimaev and Alina Basyuk

Professional International Ballroom Championships (W/T/VW/F/QS) 1st Place

 

Peter Kaczmarski and Emily Chervinsky

AC-J1 Gold Ballroom – Waltz (1st) Tango (2nd) Foxtrot (1st) Quickstep (2nd)

AC-J1 Junior & Youth International Ballroom Novice (W/T/Q) – 1st Place

AC-J1 Gold Latin – Cha Cha (4th) Samba (4th) Rumba (5th) Jive (7th) Paso Doble (1st Place)

AC-J2 Gold Latin – 1st Place

 

Sean Lama and Vanesa Falisova

AC-J2 Junior & Youth International Latin Championship (C/S/R/P/J) – Semi-final

 

Yuriy Markovetskiy and Sara Filip

AC-Y Junior & Youth International Latin Championship (C/S/R/P/J) – Semi-final

 

Ryan Raffloer and Hanna Sverdlov

Open Under 21 International Latin Championship (C/S/R/PD/J) – 2nd Place

Open Amateur International Latin Championship (C/S/R/PD/J) – Quarter-final

 

TJ Stanton and Samanta Filip

Open Under 21 International Ballroom Championship (W/T/VW/F/QS) – 3rd Place

Open Amateur International Ballroom Championship (W/T/VW/F/QS) Semi-final

 

Artur Tarnavskyy and Anastasia Danilova

Professional International Latin Championships (C/S/R/PD/J) – 4th Place

 

Marc Zhadan and Gabriella Bleynis

AC-Y Junior & Youth International Latin Championship (C/S/R/P/J) – Quarter-final

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *