BDSC Results from the 2022 New York Dance Festival!

Adam Cen and Chelsea Chen:
PT1 Newcomer  W 1st, T 1st, Q 1st
PT1 PreBronze  W 1st, T 1st, Q 1st
PT1 PreBronze Cha 1st  Sa 1st  Ru 1st  Paso 1st Ji 1st
PT1 Bronze Cha 1st Sa 2nd  Ru 2nd  Paso 2nd Ji 1st

Irene Chen:
J1 Gold Solo. Cha 2nd Sa 2nd Ru 1st Paso 2nd Ji 2nd
J1 Open Solo Gold Cha 2nd Sa 2nd Ru 1st Paso 2nd Ji 2nd

Sophia Chen:
PT2 Gold Solo Cha 1st Sa 1st Ru 3rd Paso 1st Ji 1st
PT2 Gold Cha 2nd Sa 2nd Ru 1st Paso 2nd Ji 2nd
PT2 Open Gold Cha 1st Sa 1st Ru 1st Paso 1st Ji 1st

Samuel Dorfman and Avita Rakov:
J2 Ballroom Championship 7th
J2 Latin Championship 4th

Sabrina Alexandrovich :
PT2 Silver W 1st, T 1st , VW 1st, F 1st, Q 1st
PT2 Silver Cha 2nd, Sa 3rd, Ru 3rd, Paso 2nd, Ji 4th

Rielle Fayer:
PT1 Newcomer W 1st, T 1st, Q 1st, Cha 2nd, Sa 2nd, Ru 2nd , J 2nd
PT 1 PreBronze W 1st, T 1st, Q1st, Cha 2nd, Sa 2nd, Ru 1st, Ji 1st

Mia Grinshpun:
PT 1 Bronze W 1st, T 1st, VW 1st, Q 1st
PT2 Bronze W 1st, T 1st, VW 1st, Q 1st
PT1 Silver Cha 1st, Sa 1st, Ru 1st, Ji 1st
PT1 Open Silver Cha 1st, Sa 1st, Ru 1st, Ji 1st

Kevin Filipczak and Sophia Mariott:
Under 21 Latin Championship 2nd
Amateur Latin Semi Final

Ethan Gerashenko and Liya Sarkisova:
PT 1 Newcomer W 2nd, T 2nd, Q 2nd, Cha 1st, Sa 3rd, Ru 3rd, Ji 2nd
PT1 PreBronze W 2nd, T 2nd, Q 2nd, Cha 3rd, Sa 3rd, Ru 5th, Ji 3rd

Leonardo Heyman and Chanelle Kim:
J1 Pre Champ Ballroom 1st
J1 Ballroom Championship 4th
J1 Pre Champ Latin 3rd
J1 Latin Championship 5th

Kateryna Ishchenko:
PT1 Solo Newcomer W 1st, T 1st, Q 1st, Cha 1st, Sa 1st, Ru 1st, Ji 1st
PT1 Solo PreBronze W 1st, T 1st, Q 1st, Cha 2nd, Sa 2nd, Ru 2nd, Ji 2nd

Mia Kalika:
J1 Solo Gold W1st, T 1st, VW 2nd, F 2nd , Q 1st
J1 Solo Open Gold W 1st, T 1st, VW 1st, F 1st, Q 1st
J1 Gold Cha 1st, Sa 1st, Ru 1st, Paso 1st, Ji 1st
J1 Open Gold Cha 3rd, Sa 3rd, Ru 3rd, Paso 3rd, Ji 3rd

Daria Kharuieva:
J1 Solo Gold Cha 1st Sa 1st Ru 2nd Paso 1st Ji 1st
J1 Solo Gold  W 2nd, T 2nd, VW 1st, F 1st, Q 2nd

Pavla Kocan:
Newcomer Merengue 1st
Newcomer West Coast Swing 1st
Newcomer Salsa 1st
Newcomer Hustle 1st
Newcomer Bachata 2nd
Newcomer Cha 1st, Sa 1st, Ru 1st, Paso 1st, Ji 1st
PreBronze Cha 1st, Ru 1st

Liam Lerner-Nunez and Lily Lerner-Nunez:
PT1 Newcomer W 3rd, T 3rd, Q 3rd, Cha 2nd, Sa 4th, Ru 4th, Ji 4th
PT1 PreBronze W 3rd, T 3rd, Q 3rd, Cha 6th, Sa 6th, Ru 6th, Ji 6th

Kahang Lin and Peiwen Lin:
J1 Gold Cha 1st, Sa 1st, Ru 1st, Paso 1st, Ji 1st
J1 Open Gold Cha 2nd, Sa 2nd, Ru 1st, Paso 1st, Ji 1st

Anvelyn Pi:
“Mulan” Solo 1st
Open Gold Cha. 5th Sa. 5th  Ji 7th
Open Advanced Cha. 3rd Sa. 3rd.  Ru.4th  Paso. 5th  Ji 4th
World Dancesport Series Latin 4th
Open advanced Scholarship 4th

Kostiantyn Samarskyi and Anna Oblakova:
Professional Rising Star Latin 1st

Alec Shafran and Nicole Nikolaev:
“Big Spender” Solo 1st

Pasha Stepanchuk and Gabrielle Sabler:
Open Professional Latin Semi Final

Jeremy Wu and Annie Zhao:
J2 PreChamp Latin 2nd
J2 Latin Championship Semi Final

Maria Chernobrivets:
PT2 Silver Cha 3rd, Sa 4th, Ru 4th, Ji 3rd
PT2 Open Silver Cha 1st, Sa 1st, Ru 1st , Ji 1st

Marc Zhadan and Savanna Filip:
Amateur Latin Quarter Final

Roman Lerner and Catalina Palade:
Professional Rising Quarter Final

X