American Star Ball 2015

Congratulations to all the #BDSC Competitors!


 

american starball


ASB 2015 Trophy Count!

22 Gold Medals

10 Silver Medals

11 Bronze Medals


 

Results:

 

Artur Tarnavskyy and Anastasia Danilova

Adult Amateur Latin – 1st Place

 

Patryk Ploszaj and Anna Kaczmarski

Adult Amateur Ballroom – 1st Place

Youth Ballroom – 1st Place

 

Stanislav Pavlov and Sandra Spernacka

Adult Amateur Ballroom – 2nd Place

 

Daniel Pechalov and Kristina Pidvirny

Youth Amateur Pre-Champ Latin 4 Dance – 7th Place

Youth Amateur Championship Latin – 8th Place

 

Levy Agaronnik and Simona Vigodner

J2 Amateur Championship Latin – 2nd Place

 

Ariel Babenko and Julia Sklyut

PT1 Newcomer Ballroom – Waltz (1st) Quickstep (1st)

PT1 Pre-Bronze Ballroom – Walz (3rd) Quickstep (2nd)

PT1 Pre-Bronze Latin – ChaCha (2nd) Samba (2nd) Rumba (3rd) Jive (3rd)

PT1 Closed Bronze Latin – ChaCha (2nd) Rumba (5th) Jive (5th)

 

Mark Irgang and Sabrina Isakow

Youth Pre-Champ Latin 4 Dance – 3rd Place

Youth Championship Latin – 7th Place

 

Sebastian Kostrykov and Alissa Kostanyan

TB Pre-Bronze Latin – ChaCha (4th) Samba (3rd) Rumba (3rd) Jive (3rd)

PT1 Pre-Bronze Latin – ChaCha (5th) Samba (4th) Rumba (4th) Jive (2nd)

 

Yuriy Markovetskiy and Sara Filip

Youth Pre-Champ Ballroom 4 Dance – 4th Place

Youth Amateur Championship Ballroom – 4th Place

Youth Pre-Champ Latin 4 Dance – 4th Place

Youth Amateur Championship Latin – 5th Place

 

Anthony Nosoff and Briana Isakow

PT2 Open Bronze Ballroom – Waltz (1st) Tango (1st) Foxtrot (1st) Quickstep (1st)

PT2 Closed Silver Ballroom – Waltz (1st) Tango (1st) Foxtrot (1st) Quickstep (1st)

PT2 Closed Silver Latin – ChaCha (1st) Samba (3rd) Rumba (4th) Jive (5th)

PT2 Open Silver Latin – ChaCha (1st) Samba (1st) Rumba (1st) Jive (1st)

 

Patryk Ploszaj and Alexis Amirova-Rivas

Closed Bronze Ballroom – Waltz (1st) Tango (1st) Quickstep (1st)

 

Artur Tarnavskyy and Alexis Amirova-Rivas

Closed Bronze Latin – ChaCha (3rd) Samba (3rd) Rumba (3rd) Jive (3rd)

 

Artur Tarnavskyy and Shelli Gorokhovsky

Amateur Novice Open Latin 3 Dance – 2nd Place

 

Haley Yegarov and Shelli Gorokhovsky

J2 Pre-Champ Ballroom 4 Dance – 4th Place

Youth Amateur Junior Open Ballroom Scholarship – 7th Place

LJ2 Novice Open Latin 3 Dance – 2nd Place

 

Kevin Zaverniaiv and Anna Cernova

Youth Championship Latin – 6th Place

Youth Open Latin Scholarship – 6th Place

 

Marc Zhadan and Gabrielle Bleynis

Youth Pre-Champ Latin 4 Dance – 1st Place

Youth Amateur Championship Latin – 2nd Place

 

Leor Ratner and Jessica Ratner

Youth Pre-Champ Latin 4 Dance – 4th Place


Congratulations!

Eugene_Maria_image

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *