2016 Tri-State DanceSport Championships

Print

Congratulations to all the BDSC competitors at this years 2016

Tri-State DanceSport Championships

 


 

 

Results:

 

Levy Agaronnik and Simona Vigodner

AC-Y TSDSC Latin Challenge (C/S/R/P/J) – 6th Place

 

Chanel Alexander and Artur Tarnavskyy

L-PT1 Pre-Bronze Latin – 1st Place

L-PT1 Full Bronze Latin – 1stPlace

 

Richard Berenstein and Judie Rakov

AC-J1 Silver Latin – Cha Cha (2nd) Samba (2nd) Rumba (2nd) Jive (3rd)

AC-J2 Silver Latin – Cha Cha (2nd) Samba (2nd) Rumba (2nd) Jive (2nd)

 

Max Borisov and Avita Rakov

AC-PT1 Newcomer Standard – Waltz (2nd) Tango (1st) Quickstep (2nd)

AC-PT1 Pre-Bronze Standard – Waltz (1st) Tango (2nd) Quickstep (2nd)

AC-PT1 Open Silver Latin – 1st Place

AC-PT1 Gold Latin – 1st Place

AC-PT1 Closed Silver Latin – 1st Place

AC-PT1 Closed Gold Latin – 1st Place

 

Kevin Filipczak and Danielle Malpa

AC-JR2 TSDSC Latin Challenge (C/S/R/P/J) 3rd Place

 

Marat Gimaev and Alina Basyuk

Professional Open Standard (W/T/V/F/Q) – 1st Place

Best of the Best Professional – 1st Place

 

Leonardo Heyman and Elizabeth Yu

AC-PT1 Bronze Ballroom – Waltz (2nd) Tango (3rd) Foxtrot (2nd) Quickstep (2nd)

AC-PT1 Bronze LatinCha Cha (3rd) Samba (6th) Rumba (4th) Jive (3rd)

AC-PT1 Open Bronze Latin – 3rd Place

Mark Irgang and Sabrina Isakow
AC-U21 TSDSC Latin Challenge (C/S/R/P/J) – 3rd Place

 

Sebastian Kostryakov and Alissa Kostanyan

AC-PT1 Bronze Latin – Cha Cha (1st) Samba (1st) Rumba (2nd) Jive (Semi-final)

AC-PT2 Bronze Latin – 2nd Place

 

Benjamin Ksido and Michelle Abramov

AC-PT1 Bronze Latin – Cha Cha (4th) Samba (2nd) Rumba (3rd) Jive (1st)

AC-PT1 Silver Latin – Cha Cha (2nd) Samba (3rd) Rumba (3rd) Jive (3rd)

 

Nikita Malakhov and Nadezda Vlasova

Professional Rising Star Latin (C/S/R/P/J) – 1st Place

Professional Open Latin (C/S/R/PD/J) 3rd Place

 

Dimitry Nikishkin and Olena Shvets-Nikishkin

Professional Open Latin (C/S/R/PD/J) 2nd Place

 

Anthony Nosoff and Briana Isakow

AC-JR1 Silver Latin – 1st Place

AC-JR1 Gold Latin – Cha Cha (1st) Samba (1st) Rumba (2nd) Jive (1st)

 

Allan Nosov and Emily Kroyvorutsky

AC-Y Novice Latin (C/S/R) – 1st Place

AC-Y Pre-Champ Latin (C/S/R/J) – 5th Place

 

Leor Ratner and Jessica Ratner

AC-Y Pre-Champ Latin (C/S/R/J) – 4th Place

AC-JR2 TSDSC Latin Challenge (C/S/R/P/J) – Semi-final

 

Timofey Rybolovlev and Daniella Pevzner

AC-Y Pre-Champ Latin (C/S/R/J) – Semi-final

 

Justin Schaffer and Natalia Zvereva

AC-A TSDSC Latin Challenge (C/S/R/P/J) – Semi-final

 

Artur Tarnavskyy and Anastasia Danilova

Professional Open Latin (C/S/R/PD/J) – 1st Place

Best of the Best Professional – 2nd Place

 

Marc Zhadan and Gabrielle Bleynis

AC-Y Pre-Champ Latin (C/S/R/P/J) – 1st Place

AC-Y TSDSC Latin Challenge (C/S/R/P/J) – Semi-final

 

Keep on living the #BkDanceLife

 

Brooklyn_dancesport_club_icon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *