Tag competition

“Photo of the Week” – Maria Manusova judging the Manhattan Amateur Classic in New York, NY

This week’s “Photo of the Week” featured Maria Manusova observing the competitors during the Manhattan Amateur Classic. It is amazing that Eugene and Maria are not only world class coaches but also world class adjudicators! They judge some of the biggest competitions in the United States.Maria Manusova judging the Manhattan Amateur Classic

Wishing Luck to all Brooklyn DanceSport Club Competitors at the Blackpool Dance Festival!

This year BDSC will be having 5 couples competing at the year’s biggest and most prestigious dance competition, the Blackpool Dance Festival. We the staff at BDSC would like to wish all of these couples the best of luck and we hope that all their hard work and dedication on the practice floor will pay off!

Marat Gimaev and Alina Basyuk will be competing in the Professional Standard event and fighting for a spot in that final, a spot they only missed by a few recalls last year.

Denys Drozdyuk and Antonina Skobina will be competing in the Amateur Latin event. Last year Denys and Antonina won the Rising Star Amateur Latin and will try to match their success of last year’s Blackpool.

Pasha Stepanchuk and Anastasia Danilova have never competed in Blackpool together, but separately have had a lot of success in the competition in the past. They will be competing in the Rising Star Amateur Latin and the Amateur Latin events.

Jason Dai and Patrycja Golak will try to make the last year they’re eligible to dance Under-21 Latin as successful as possible! They will also compete in the Rising Star Amateur Latin event.

Andrei Kazlouski and Asta Sigvaldadottir will be making their competition debut for the first time together at the Blackpool Dance Festival and will be competing in the Professional Latin and Rising-Star Professional Latin events.

All these couples have been working tirelessly at the studio, practicing for hours every single day. We wish all these couples the best of luck and these couples are already lucky to be having Eugene Katsevman and Maria Manusova as a part of their support team!

 

Congratulations to all the BDSC couples who competed at the Philadelphia Festival DanceSport Championships!

 

 

 

 

 

to all the competitors of 2012 Philadelphia Festival DanceSport Championships!

Pasha Stepanchuk and Anastasiya Danilova
Amateur Latin Open Championship: 1st

Dmitry Nikishkin and Olena Shvets
Amateur Latin Open Championship: 2nd

Roma Lerner and Vera Iakovleva
Professional Rising-Star Latin Championship: 3rd
Professional Latin Championship: 7th

Patryk Ploszaj and Anna Kaczmarski
Youth Championship Latin: 1st
Youth Championship Standard: 1st
Junior II Scholarship Latin: 1st
Junior II Scholarship Standard: 1st

Haley Yegorov and Milana Kogan
Junior I Closed Silver Latin: 2nd
Junior I Open Silver Latin: 1st

Ariel Milshteyn and Elizabeth Zeldin
Junior II Open Championship Latin: 2nd
Junior II Scholarship Latin: 3rd

Stas Pavlov and Beata Polyakova
Youth Open Championships Latin: 2nd
Youth Open Championships Standard: 2nd

Timofey Rybolovlev and Daniella Pevzner
Junior II Open Gold Latin: 2nd
Junior II Pre-Champ Latin: 4th

Leor Ratner and Jessica Ratner
Junior I Closed Gold Latin: 1st
Junior I Closed Silver Latin: 1st

Mark Sharifov and Sarah Sharifov
Pre-Teen I Preliminary Bronze Cha-Cha: 2nd
Pre-Teen I Preliminary Bronze Samba/Rumba/Jive: 1st
Pre-Teen I Closed Bronze Latin: 2nd

Jonathan Zaika and Hanna Sverdlov
Junior II Open Championship Latin: 1st
Junior II Scholarship Latin: 2nd

Nikita Babenko and Ilana Kotliar
Youth Open Championship Standard: 3rd
Youth Open Championship Latin: 3rd

An exciting beginning to April for BDSC!

Last month’s fabulous results at the US Nationals were followed by a collection of exciting events and news at Brooklyn DanceSport Club.

BDSC’s April first started off with hosting 2 of the greatest Latin couples in the world, Michael Malitowski with Joanna Leunis and Sergey Sourkov with Agnieszka Melnicka. Michael and Joanna taught private lessons and a seminar at the studio on April 12th while Sergey and Melia taught a couple of private lessons on April 13th! It was amazing seeing such talented dancers teach our students and the energy and vibe that they give off is truly astonishing!

Following the visit, a group of BDSC couples (Denys Drozdyuk and Antonina Skobina, Pasha Stepanchuk and Anastasiya Danilova, Jason Dai and Patrycja Golak, Dmitry Nikishkin and Olena Shvets, Guy Platt and Victoria Mroz, Stas Pavlov and Beatrice Polyakova, and Ryan Raffloer and Shelby Joy Cole) performed at this year’s Dance Legends. The show, which was choreographed by BDSC’s very own Eugene Katsevman and Maria Manusova, was quite breath-taking and was received very well by the crowd, with some people even giving a standing ovation.

Quite possibly the most exciting news of April thus far were the results of our Junior couples at the Junior Blackpool Festival. Patryk Ploszaj and Anna Kaczmarski had an incredible Junior Blackpool experience, placing 10th (out of 170) at the Junior Latin and 5th (out of 125) at the Junior Jive. Christian Yeung and Alexis Turko also had a successful Blackpool, placing 52nd (out of 170) at the Junior Latin and 36th (out of 125) at the Junior Jive. Larry Tokar and Juliana Hoff’s best result came at the Junior Samba, where they placed 32nd (out of 164).

Congratulations to all the BDSC Competitors at the Tri-State Challenge in Stamford, Connecticut!!!

to all the competitors of Tri-State Challenge in Stamford, Connecticut!!!

Leor Ratner and Jessica Ratner
Junior 1 Open Silver Latin: 1st
Junior 1 Silver Latin: 1st

Christian Yeung and Alexis Turko
Junior 2 Champ Standard: 1st
Youth Champ Latin: 9th

Ryan Raffloer and Shelby Joy Cole
Youth Champ Latin: 6th
Youth Champ Standard: 7th

Benjamin Swiatkowski and Anna Bartnicki
Junior 1 Open Gold Latin: 2nd
Junior 1 Gold Latin: 1st
Junior 1 Open Gold Standard: 1st

Roman Lerner and Vera Iakovleva
Professional Rising-Star Latin: 3rd
Professional Latin: 8th

Guy Platt and Victoria Mroz
Amateur Latin: 5th

Jonathan Zaika and Hanna Sverdlov
Junior 2 Champ Latin: 2nd

Ariel Milshteyn and Elizabeth Zeldin
Junior 2 Pre-Champ Latin: 1st
Junior 2 Champ Latin: 4th

Levy Agaronnik and Sabrina Isakow
Junior 1 Pre-Champ Latin: 2nd
Junior 2 Pre-Champ Latin: 8th

Stas Pavlov and Beatrice Polyakova
Youth Champ Standard: 2nd
Youth Champ Latin: 8th

Haley Yegorov and Milana Kogan
Junior 1 Open Bronze Latin: 1st
Junior 1 Silver Latin: 2nd

Dillon Vanderbeek and Michelle Wang
Junior 2 Pre-Champ Latin: 8th
Junior 2 Open Gold Cha-Cha/Jive: 2nd
Junior 2 Open Gold Samba: 1st
Junior 2 Open Gold Rumba: 3rd

Nikita Babenko and Ilona Kotliar
Youth Champ Standard: 4th

Daniel Pechalov and Kristina Pidvirny
Junior 2 Silver Cha-Cha/Samba/Rumba: 2nd
Junior 2 Silver Jive: 1st
Junior 2 Open Silver Cha-Cha: 4th
Junior 2 Open Silver Samba/Rumba: 3rd
Junior 2 Open Silver Jive: 2nd

Michael Platt and Simona Vigodner
Junior 2 Open Gold Cha-Cha/Samba/Jive: 3rd
Junior 2 Open Gold Rumba: 2nd
Junior 2 Pre-Champ Latin: 10th

Joshua Pukin and Danielle Malpa
Junior 1 Gold Cha-Cha/Jive: 4th
Junior 1 Gold Samba/Rumba/Paso-Doble: 3rd
Junior 1 Open Gold Cha-Cha: 5th
Junior 1 Open Gold Samba/Jive: 4th
Junior 1 Open Gold Paso-Doble: 2nd
Junior 1 Open Gold Rumba: 3rd


Congratulations to Patryk Ploszaj and Anna Kaczmarski at the Arnold’s DanceSport Classic 2012!

Brooklyn DanceSport Club would like to extend our warmest

to our very own,
Patryk Plozsaj and Anna Kaczmarski
for their wonderful result at the Arnold’s DanceSport Classic.

Patryk and Anna placed 1st in Junior and Grand Slam Ballroom and 3rd  in Junior and Grand Slam Latin. Patryk and Anna are preparing to defend their Junior Championship Latin, Standard, and 10-Dance National Titles at the end of this month and we wish them much luck with their preparation.

Congratulations to all BDSC Competitors at The Eastern United States DanceSport Championships!

to all the competitors of the The Eastern United States DanceSport Championships in Boston, Massachusetts!!

Denys Drozdyuk and Antonina Skobina
Amateur International Latin Championships: 1st

Dmitry Nikishkin and Olena Shvets
Amateur International Latin Championships: 3rd

Roman Lerner and Vera Iakovleva
Professional Rising Star International Latin Championships: 5th 


Congratulations to all competitors of the La Classique du Quebec!!!

 

to all the competitors of the La Classique du Quebec in Montreal, Canada!!

Marat Gimaev and Alina Basyuk

Professional International Open Standard: 1st

Pasha Stepanchuk and Anastasia Danilova

Amateur International Open Latin: 6th

Amateur International Open Rising Star Latin: 1st

Jason Dai and Patrycja Golak

Amateur International Open Latin: 8th

Amateur International Open Rising Star Latin: 4th

Ariel Milshteyn and Elizabeth Zeldin

Junior International Open Latin: 7th

15 and Under International Latin Challenge: 6th

Patryk Ploszaj and Anna Kaczmarski

Junior International Open Latin: 1st

Junior International Open Standard: 1st

Larry Tokar and Juliana Hoff

Junior International Open Latin: 4th

15 and Under International Latin Challenge: 3rd

Christian Yeung and Alexis Turko

Youth International Pre-Champ Latin: 2nd

Globe Trotter Latin: 4th

Ben Lavon and Alexandra Scheria

Amateur International Open Rising Star Latin: 25th

Guy Platt and Victoria Mroz

Amateur International Open Latin: QF

Amateur International Open Rising Star Latin: 26th


Congratulations to all competitors of the Northeastern Open Invitational!!!

to all the competitors of the Northeastern Open Invitational in Stamford, CT!!!

Levy Agaronnik and Sabrina Isakow
Junior 4 Open Gold Cha-Cha/Samba: 1st
Junior 4 Open Gold Rumba/Jive: 2nd
Junior 4 Pre-Champ Latin 3-Dance: 3rd
Junior 4 Pre-Champ Jive: 1st

Ilan Goldberg and Briana Isakow
Junior 3 Open Bronze Cha-Cha/Rumba: 2nd
Junior 3 Open Bronze Samba/Jive: 3rd
Junior 3 Closed Bronze Cha-Cha/Rumba: 3rd
Junior 3 Closed Bronze Samba/Jive: 4th

Daniel Goldberg and Michelle Stepankoff
Junior 4 Open Bronze Latin: 3rd
Junior 4 Closed Silver Latin: Semi-Final

Ariel Milsteyn and Elizabeth Zeldin
Junior 5 Pre-Champ Latin: 1st
Junior 5 Champ Latin: 3rd

Timofey Rybolovlev and Daniella Pevzner
Junior 4 Closed Gold Latin: 1st
Junior 4 Open Gold Cha-Cha: 3rd
Junior 4 Open Gold Samba: 4th
Junior 4 Open Gold Rumba: 5th
Junior 4 Open Gold Jive: 2nd

Alex Lukasik and Konwalia Owczarz
Junior 4 Gold Standard: 1st
Junior 4 Pre-Champ Standard 3-Dance: 2nd
Junior 4 Pre-Champ Standard Viennese Waltz/Tango: 1st
Junior 4 Closed Gold Cha-Cha: 2nd
Junior 4 Closed Gold Samba/Rumba/Jive: 1st
Junior 4 Open Gold Latin: Semi-Final
Junior 4 Pre-Champ Latin 3-Dance: 5th
Junior 4 Pre-Champ Jive: 2nd

Larry Tokar and Juliana Hoff
Youth Pre-Champ Latin: 2nd
Junior 5 Champ Latin: 4th

Christian Yeung and Alexis Turko
Youth Pre-Champ Standard: 1st
Youth Champ Standard: 2nd
Youth Champ Latin: 5th

Dillon Vanderbeek and Michelle Wang
Junior 5 Open Gold Cha-Cha: 2nd
Junior 5 Open Gold Samba/Rumba: 1st
Junior 5 Open Gold Jive: 3rd
Junior 5 Pre-Champ Latin: 4th

Michael Platt and Simona Vigodner
Junior 5 Open Gold Cha-Cha: 4th
Junior 5 Open Gold Samba/Jive: 5th
Junior 5 Open Gold Rumba: 3rd
Junior 5 Pre-Champ Latin: Semi-Final

Stanislav Pavlov and Beata Polyakova
Youth Champ Standard: 1st
Youth Champ Latin: 4th

Nikita Babenko and Ilona Kotliar
Youth Champ Standard: 3rd

Ryan Raffloer and Shelby Joy Cole
Youth Champ Latin: 3rd
Junior 5 Champ Latin: 1st

Roman Lerner and Vera Iaklovleva
Professional Latin: 6th

Ben Lavon and Alexandra Scheriau
Amateur Champ Latin: Semi-Final

Guy Platt and Victoria Mroz
Amateur Champ Latin: Semi-Final

Pasha Stepanchuk and Anastasia Danilova
Amateur Champ Latin: 2nd

Jason Dai and Patrycja Golak
Amateur Champ Latin: 4th

Stanislav Savich and Annie He Xiao
Amateur Champ Latin: 6th

Dmitry Nikishkin and Olena Shvets
Amateur Champ Latin: 5th

That's it - back to the top of page!