2017 Tristate Dancesport Championships

2017 TRI-STATE RESULTS

 

Iman Zhylkaidar/Chanel Alexander

AC-PT1 Pre-Bronze Int’l Standard – Waltz 3rd; Quickstep 1st; Tango 2nd

AC-PT2 Pre-Bronze Int’l Standard – Tango 3rd; Waltz 3rd; Quickstep 4th

AC-PT1 Silver Int’l Latin – Samba 2nd; Rumba 6th; Cha 4th; Jive 6th

AC-PT1 Open Silver Int’l Paso Doble – 1st Place

AC-PT1 Gold Int’l Paso Doble – 1st Place

AC-PT1 Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 7th Place

AC-PT1 Closed Silver International Latin (C/S/R/J) – 6th Place

 

Richard Berenchtein/Judy Rakov

AC-JR2 Novice International Latin (C/S/R) – 5th Place

AC-JR2 Closed Gold International Latin (C/S/R/J) – 2nd Place

 

Dan Malov/Alexis Amirova Rivas

AC-LPT1 Silver Standard – Foxtrot 1st; Tango 1st; Waltz 1st; Quickstep 1st

 

Alexis Amirova Rivas/Artur Tarnavskyy

L-PT1 Full Silver Int’l Latin – Cha 1st, Samba 1st, Rumba 1st, Paso 1st, Jive 1st

 

Marat Gimaev/Alina Basyuk

Professional Open International Ballroom (W/T/VW/F/Q) – 1st Place

Best of the Best Professional – 1st Place

 

 

Jason Dai/Hanna Sverdlov

Professional Rising Star International Latin (C/S/R/P/J) – 5th Place

Professional Open International Latin (C/S/R/P/J) – 12th/13th Place

Nikita Malakhov/Nadezda Vlasova

Professional Open International Latin (C/S/R/P/J) – 5th Place

 

Nikita Malakhov/Katrinka Geslani

L-A1 Int Silver 2 Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 1st; Paso 1st; Jive 1st

L-A1 Full Silver Int’l Latin – Cha 2nd; Samba 2nd; Rumba 2nd; Paso 2nd; Jive 2nd

L-A Closed Silver Latin Championship (C/S/R/P/J) – 2nd Place

L-A Silver Latin Scholarship (C/S/R/J) – 2nd Place

 

Nikita Malakhov/Julia Tulovsky

L-A2 Full Silver Int’l Latin – Cha 2nd; Samba 2nd; Rumba 2nd; Paso 2nd; Jive 1st

L-A2 Pre-Gold Int’l Latin – Cha 2nd; Samba 2nd; Rumba 2nd; Paso 2nd; Jive 2nd

L-B Silver Latin Scholarship (C/S/R/J) – 3rd Place

L-B Gold Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – 2nd Place

L-B Closed Silver Latin Championship (C/S/R/P/J) – 2nd Place

 

Andriy Besyedin/Amanda Herrschaft

AC-A Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 7th Place

 

Samuel Nicholas Dorfman/Avita Rakov

AC-PT2 Pre-Champ International Ballroom (W/T/F/Q) – 1st Place

AC-PT2 Tri-State Ballroom Championship (W/T/VW/F/Q) – 5th Place

AC-PT2 Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 5th Place

 

Sean Lama/Vanesa Falisova

AC-Y Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 7th Place

 

Maria Rigopoulos/Artur Tarnavskyy

L-B Gold Latin Scholarship (C/S/R/P/J) – 1st Place

L- Best of the Best Gold Latin – 2nd Place

L-A2 Int Gold Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 1st; Paso 1st; Jive 1st

L-A2 Pre-Gold Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 1st; Paso 1st; Jive 1st

 

Kevin Filipczak/Danielle Malpa

AC-JR2 Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 3rd Place

AC-Y Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 6th Place

 

Marcella Davis/Pasha Stepanchuk

AC-LB1 Int Silver 1 Int’l Cha Cha – 1st Place

AC-LB1 Open Silver Int’l Samba – 2nd Place

AC-LB1 Open Silver Int’l Rumba – 1st Place

AC-LB1 Open Silver Int’l Jive – 2nd Place

AC-LB1 Open Silver Int’l Cha Cha – 1st Place

AC-LB1 Int Silver 1 Int’l Samba – 1st Place

AC-LB1 Int Silver 1 Int’l Rumba – 1st Place

AC-LB1 Full Silver Int’l Jive – 1st Place

AC-LB1 Full Silver Int’l Cha Cha – 1st Place

AC-LB1 Full Silver Int’l Samba – 1st Place

AC-LB1 Full Silver Int’l Rumba – 1st Place

AC-LB1 Int Silver 1 Int’l Jive – 1st Place

 

Eric Frenkel/Briana Isakow

AC-JR1 Novice International Latin (C/S/R) – 3rd Place

AC-JR1 Closed Gold International Latin (C/S/R/J) – 1st Place

 

Leonardo Heyman/Elizabeth Yu

AC-PT1 Tri-State Ballroom Championship (W/T/VW/F/Q) – 4th Place

AC-PT1 Closed Silver International Ballroom (W/T/F/Q) – 3rd Place

AC-PT1 Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 6th Place

AC-PT1 Closed Silver International Latin (C/S/R/J) – 5th Place

 

Yamato Iida/Keiko Watanabe

AC-A Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 17th Place

AC-A Pre-Champ International Latin (C/S/R/J) – 1st Place

 

Artur Tarnavskyy/Anastasiya Danilova

Professional Open International Latin (C/S/R/P/J) – 1st Place

Best of the Best Professional – 4th Place

 

Sebastian Kostryakov/Alissa Kostanyan

AC-PT1 Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 4th Place

AC-PT1 Closed Silver International Latin (C/S/R/J) – 3rd Place

 

 

Pasha Stepanchuk/Hannah Kozlenko

AC-LY Gold Int’l Latin – Cha 2nd; Samba 2nd; Rumba 2nd; Jive 2nd

AC-LY Silver Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 1st; Jive 1st

 

Andrey Solovyev/Rebecca Korol

AC-JR1 Open Gold Int’l Standard – Tango 1st; Waltz 1st; Viennese Waltz 1st; Foxtrot 1st; Quickstep 1st

AC-JR1 Open Gold Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 1st; Paso 1st; Jive 1st

AC-JR1 Novice International Ballroom (W/F/Q) – 2nd Place

AC-JR1 Novice International Latin (C/S/R) – 4th Place

 

Pasha Stepanchuk/Sofya Murina

AC-LJ1 Gold Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 1st; Jive 1st

 

 

Anthony Nosov/Yulia Markovich

AC-JR1 Gold Int’l Standard – Waltz 2nd; Tango 2nd; Viennese Waltz 2nd; Foxtrot 2nd; Quickstep 1st

AC-JR1 Gold Int’l Latin – Cha 3rd; Samba 3rd; Rumba 3rd; Paso 1st; Jive 3rd

AC-JR1 Closed Gold International Ballroom (W/T/F/Q) – 3rd Place

AC-JR1 Closed Gold International Latin (C/S/R/J) – 2nd Place

 

Ariel Milshteyn/Simona Vigodner

AC-A Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 13th Place

AC-U21 Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 5th Place

 

Ariel Milshteyn/Nicole Beshta

AC-LJ1 Pre-Gold Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 2nd; Jive 2nd

AC-LJ1 Open Silver Int’l Latin – Cha 2nd; Samba 2nd; Rumba 2nd; Jive 1st

 

Ivan Pudov/Alexandra Moisa

AC-PT2 Bronze Int’l Standard – Quickstep 4th; Tango 1st; Waltz 4th

AC-PT2 Pre-Bronze Int’l Standard – Tango 1st; Waltz 2nd; Quickstep 1st

AC-PT2 Open Bronze Int’l Latin – Cha 1st; Samba 1st; Rumba 1st; Paso 1st; Jive 1st

AC-PT2 Bronze Int’l Latin – Cha 3rd; Samba 3rd; Rumba 3rd; Paso 2nd; Jive 3rd

 

Dimitry Nikishkin/Olena Shvets-Nikishkin

Professional Open International Latin (C/S/R/P/J) – 3rd Place

Professional Open American Rhythm (C/R/SW/B/M) – 3rd Place

 

Marc Zhadan/Konwalia Owczarz

AC-Y Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 12th Place

AC-U21 Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 8th Place

 

Alec Shafran/Nicole Nikolaev

AC-JR1 Gold Int’l Standard – Foxtrot 3rd; Viennese Waltz 3rd; Quickstep 4th; Tango 4th; Waltz 4th

AC-JR1 Gold Int’l Latin – Cha 4th; Samba 4th; Rumba 4th; Paso 2nd; Jive 4th

AC-JR1 Closed Gold International Ballroom (W/T/F/Q) – 2nd Place

AC-JR1 Closed Gold International Latin (C/S/R/J) – 3rd Place

 

Pasha Stepanchuk/Gabrielle Sabler

AC-A Tri-State International Latin Championship (C/S/R/P/J) – 1st Place

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *