Golden Star DanceSport Championships

Congratulations to all of our competitors who danced at the  2015 Golden Star DanceSport Championships!


 

1538163336440686


 

RESULTS:

Professional Latin:

2nd Place –  Dmitry Nikishkin and Olena Shvets

 

Amateur Latin:

1st Place – Artur Tarnavskyy and Anastasia Danilova

2nd Place – Pasha Stepnachuk and Gabriella Sabler

6th Place – Benjamin Lavon and Alona Cheborak 

 

Amateur Ballroom:

1st Place – Stanislav Pavlov and Sandra Spernacka

 

Under 21 Ballroom:

1st Place – Stanislav Pavlov and Sandra Spernacka

 

Under 21 Latin:

1st Place –  Nazariy Blagyy and Michelle Kurpas

2nd Place – Ryan Raffloer and Hannah Sverdlov

 

Agaronnik, Levy/Vigodner, Simona

Junior Amateur Int. Latin – 7th Place

 

Almasov, Tiger/Koraska, Anastasia

Newcomer Ballroom – Waltz (1) Tango (1) Foxtrot (1) Quickstep (1)

Pre-Bronze Ballroom – Waltz (1) Tango (1) Foxtrot (1) Quickstep (1)

Newcomer Int. Latin – Cha Cha (1) Samba (1) Rumba (1) Jive (1)

Pre-Bronze Int. Latin – Cha Cha (1) Samba (1) Rumba (1) Jive (1)

 

Ryan Raffloer/Hanna Sverdlov

Under 21 Latin – 2nd Place

 

Dorfman, Samuel/Lepin, Anastasia

Closed Bronze Ballroom – Waltz (2) Foxtrot (2) Quickstep (1)

Closed Bronze Latin – Cha Cha (4) Samba (4) Rumba (3) Jive (1)

 

Irgang, Mark/Isakow, Sabrina

Youth Latin Pre-Champ – 1st Place

Junior Amateur Int. Latin Champ – Cha Cha (5) Samba (5) Rumba (6) Paso Doble (6) Jive (5) – 5th Place

 

Kaczmarski, Peter/Chervinsky, Emily

Closed Silver Ballroom – Waltz (8) Tango (4) Foxtrot (2) Quickstep (7)

Closed Gold Ballroom – Waltz (3) Tango (3) Foxtrot (3) Quickstep (3)

 

Kastrykov, Sebastian/Kostanyan, Alissa

Newcomer Latin – Cha Cha (2) Samba (2) Rumba (Semi) Jive (3)

Pre-Bronze Latin – Cha Cha (3) Samba (3) Rumba (2) Jive (4)

 

Kleynburg, Freddie/Shapshal, Elizabeth

Closed Gold Ballroom – Waltz (3) Tango (3) Foxtrot (2) Quickstep (3)

Closed Gold Latin – Cha Cha (2) Samba (3) Rumba (6) Jive (4)

 

Markovetskiy, Yuriy/Filip, Sara

Junior Ballroom Champ – Waltz (5) Tango (6) Foxtrot (6) VW (6) Quickstep (6)- 6th

Pre-Champ 4 Dance Ballroom – Waltz (1) Tango (1) Foxtrot (1) Quickstep (1) – 1st

Pre-Champ 4 Dance Latin – Cha Cha (3) Samba (3) Rumba (2) Jive (2)

Pre-Champ Ballroom- Viennese Waltz (1)

Pre-Champ Latin – Paso Doble (2)

Junior Amateur Int. Latin Champ – 9th Place

 

Nosoff, Anthony/Isakow, Briana

Closed Bronze Ballroom – Waltz (2) Tango (1) Foxtrot (1) Quickstep (2)

Open Bronze Ballroom – Waltz (1) Tango (1) Foxtrot (1) Quickstep (2)

Open Bronze Latin – Cha Cha (2) Samba (2) Rumba (2) Jive (1)

Closed Silver Latin – Cha Cha (3) Samba (2) Rumba (2) Jive (2)

 

Nosov, Allan/Tulchinsky, Eva

Novice 2 Dance Ballroom – Waltz (2) Tango (2) Foxtrot (2) Quickstep (2) – 2nd

Novice Open Latin 4 Dance – Cha Cha (1) Samba (3) Rumba (3) Jive (1) – 2nd

Pre-Champ Latin 4 Dance – Cha Cha (5) Samba (4) Rumba (4) Jive (4) – 4th

 

Pechalov, Daniel/Pidvieny, Kristina

Pre Champ Latin 4 Dance – Cha Cha (1) Samba (1) Rumba (2) Jive (1) – 1st

Pre Champ Paso Doble – 1st Place

Pre Champ Latin – 10th Place

 

Ploszaj, Patryk/Amirova-Rivas, Alexis

Pre Bronze Ballroom- Waltz (1) Tango (1) Quickstep (1)

 

Ratner, Leor/Ratner, Jessica

Novice Open Latin 4 Dance – Cha Cha (2) Samba (1) Rumba (1) Jive (2) – 1st

Pre-Champ Latin 4 Dance – Cha Cha (3) Samba (3) Rumba (3) Jive (3) – 3rd

 

Stepanchuk, Pasha/Ivankovskiy, Emily

Novice Open Latin 4 Dance – Cha Cha (1) Samba (1) Rumba (1) Jive (1) – 1st Place

 

Stepanchuk, Pasha/Sabler, Gabrielle

Open Amateur Latin – 2nd Place

 

Tarnavskyy, Arthur/Amirova-Rivas, Alexis

Pre Bronze Latin – Cha Cha (1) Samba (1) Rumba (1) Jive (2)

 

Tarnavskyy, Arthur/Belov, Maria

Closed Gold Latin – Cha Cha (1) Samba (1) Rumba (1) Jive (1)

 

Tarnavskyy, Artur/Danilova, Anastasia

Open Amateur Champ Latin – 1st Place

 

Yegorov, Haley/Dorfman, Ilana

JII Pre Champ Latin 4 Dance – Cha Cha (4) Samba (6) Rumba (5) Jive (6) – 5th

JII Novice Open Latin 4 Dance – Cha Cha (3) Samba (2) Rumba (2) Jive (3) -3rd

Youth Novice Open Latin 4 Dance – Cha Cha (1) Samba (1) Rumba (1) Jive (1)- 1st

Youth Pre Champ Latin – Cha Cha (4) Samba (4) Rumba (4) Jive (4) – 4th

 

Yegorov, Haley/Gorokhovsky, Shelli

Novice 4 Dance Ballroom – Waltz (1) Tango (1) Foxtrot (1) Quickstep (1)

Pre Champ 4 Dance Ballroom – Waltz (3) Tango (3) Foxtrot (3) VW (3) Quickstep (3)

 

Zhadan, Marc/Bleynis, Gabrielle

Youth Pre Champ Latin 4 Dance – Cha Cha (2) Samba (2) Rumba (3) Jive (3) – 3rd

Youth Pre Champ Paso Doble – 3rd Place

Junior Amateur Int. Latin Champ – 10th Place

 


Thank you to all the competitors who supported this event and attended the ‘Night to Remember’ Fundraiser for Beata Onefater and her fight against Ovarian Cancer.

savebeata

Eugene_Maria_image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *