City’s DanceSport Challenge

CITY

 

Congratulation Brooklyn DanceSport Club members and staff!

This year BDSC is proud to be awarded TOP JUNIOR STUDIO at last weekends event!

Results:

Nazariy Blagyy and Michelle Kurpas
Adult Amateur Latin – 1st Place

Mark Irgang and Sabrina Isakow
Youth Latin PreChamp – Cha(3) Samba(3) Rumba(3) PasoDoble(3) Jive(3)
Youth Open Latin – Cha(4) Samba(4) Rumba(4) PasoDoble(5) Jive(6)

Eric Cousins and Yaffa Ovsishcher
J1 Closed Silver – Cha(4) Samba(4) Rumba(4) Jive(4)
J2 Closed Silver – Cha(2) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)

Samuel Dorfman and Anastasia Lepin
Closed Bronze – Waltz(1) Foxtrot(1) Quickstep(1)
Closed Bronze – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
Open Bronze – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Gabriel Hoff and Victoria Joffe
J1 Open Silver – Waltz(1) Tango(1) Foxtrot(1) Quickstep(1)
J1 Closed Gold – Waltz(2) Tango(2) Foxtrot(1) Quickstep(2)
J1 Open Silver – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
J1 Closed Gold – Cha(5) Samba(4) Rumba(4) Jive(3)

Brandon Ilizarov and Emma Bigelman
JV Newcomer – Cha(2) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)
JV PreBronze – Cha(2) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)

Karla Kirsic and Pasha Stepanchuk
L-M-A3 Silver I – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
L-M-A3 Silver II – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
L-M-A3 Silver III – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
L-M-A3 Full Silver – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
L-M-A3 Closed Silver – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Freddie Kleynburg and Elizabeth Shapshal
PT2 Closed Gold – Waltz(1) Tango(1) Foxtrot(1) Quickstep(1)
PT2 Closed Gold – Cha(2) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)

Jason Lehman and Danielle Malpa
J2 Ballroom PreChmap – Waltz(5) Tango(5) Foxtrot(5) V. Waltz(1) Quickstep(5)
J2 Open Latin – Semi Final

Yuriy Markovetskiy and Sara Filip
Y Ballroom PreChamp – Waltz(1) Tango(1) Foxtrot(1) V. Waltz(1) Quickstep(1)
Y Latin PreChamp – Cha(5) Samba(5) Rumba(5) PasoDoble(2) Jive(4)
Y Open Ballroom – Waltz(5) Tango(5) Foxtrot(5) V. Waltz(5) Quickstep(5)
Y Open Latin – 6th Place

Anthony Nosoff and Briana Isakow
PT2 Closed Bronze – Waltz(1) Tango(1) Foxtrot(1) Quickstep(1)
PT2 Open Bronze – Waltz(2) Tango(2) Foxtrot(2) Quickstep(2)
PT2 Open Bronze – Cha(3) Samba(3) Rumba(3) Jive(3)
PT2 Closed Silver – Cha(4) Samba(4) Rumba(7) Jive(6)

Allan Nosov and Eva Tulchinsky
J2 Novice Ballroom – Waltz(1) Tango(2) Foxtrot(2) Quickstep(2)
J2 Latin PreChamp – Semi Final
Y Novice Ballroom – Waltz(2) Tango(2) Foxtrot(2) Quickstep(2)
Y Latin PreChamp – Semi Final

Daniel Pechalov and Kristina Pidvirny
J2 Latin PreChamp- Cha(6) Samba(6) Rumba(6) PasoDoble(2) Jive(6)
Y Latin PreChamp – Cha(6) Samba(6) Rumba(6) PasoDoble(4) Jive(6)

Patryk Ploszaj and Alexis Amirova-Rivas
O-S Newcomer – Waltz(1) Quickstep(1)
O-S Prebonze – Waltz(1) Quickstep(1)

Leon Ratner and Jessica Ratner
J2 Latin PreChamp – Cha(4) Samba(4) Rumba(4) Jive(4)
Y Latin PreChamp – Cha(4) Samba(4) Rumba(4) Jive(5)

James Raykis and Sarrah Livson
J2 Novice Latin – Cha(2) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)

Alec Shafran and Nicole Nikoalaev
PT2 Closed Bronze – Waltz(3) Tango(3) Quickstep(3)
J1 Closed Bronze – Waltz(1) Tango(1) Quickstep(1)
PT2 Closed Bronze – Cha(6) Samba(5) Rumba(5) Jive(5)
J1 Closed Bronze – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Andrey Solovyev and Rebecca Korol
PT2 Open Bronze – Waltz(1) Tango(1) Foxtrot(1) Quickstep(1)
PT2 Closed Silver – Waltz(3) Tango(2) Foxtrot(3) Quickstep(2)
PT2 Open Bronze – Cha(5) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)
PT2 Closed Silver – Cha(5) Samba(6) Rumba(6) Jive(2)

Pasha Stepanchuk and Monica Kiselyuk
O-S Open Silver – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Pasha Stepanchuk and Simone Livit
O-S Closed Gold – Cha(2) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Pasha Stepanchuk and Elizabeth Tsidulko
O-S Latin PreChmap – Cha(2) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)

Artur Tarnavskyy and Alexis Amirova-Rivas
O-S Newcomer – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
O-s PreBronze- Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Arthur Tarnavskyy and Maria Belov
O-S Open Gold – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Artur Tarnavskyy and Emily Eppel
O-S Closed Gold – Cha(1) Samba(2) Rumba(2) Jive(2)

Artur Tarnavskyy and Emmanuelle Lapins
O-S Closed Silver – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)

Haley Yegorov and Ilana Dorfman
J2 Latin PreChamp – 5th Place
Y Latin PreChamp – Semi Final

Haley Yegorov and Shelli Gorokhovsky
J2 Novice Ballroom – Waltz(2) Tango(1) Foxtrot(1) V. Waltz(1) Quickstep(1)
Y Novice Ballroom – Waltz(1) Tango(1) Foxtrot(1) V. Waltz(1) Quickstep(1)

Ariel Babenko and Julia Sklyut
Newcomer – Cha(1) Samba(1) Rumba(1) Jive(1)
PreBronze – Cha(2) Samba(2) Rumba(1) Jive(3)

Mark Zhadan and Gabrielle Bleynis
J2 Open Latin – Semi Final
Y Latin Prechamp – Cha(2) Samba(1) Rumba(1) Paso Doble(1) Jive(1)


 

So much amazing energy from the crowd this year. We are proud of each and every one of you, students and instructors a like.

Eugene_Maria_image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *