Congratulations to all the BDSC Competitors for their Wonderful Results at the 2013 Manhattan Amateur Classic in New York, NY!

The Manhattan Amateur Classic (“MAC”), the only annual DanceSport event that has been regularly held in New York City since 1991, provides an outlet for the wealth of dance talent in and around the New York metropolitan area. With the MAC’s explosive growth in recent years, especially among youth dancers, MAC has become a dance mecca, taking its place among the nation’s leading competitive events. MAC 2008 proudly hosted over 1000 competitors, and we have continued growing ever since, with over 1100 each of the past two years! Presented by the Greater New York Chapter of USA Dance, the MAC is 100% volunteer organized and run, and represents the best in DanceSport from the Northeast and the entire country.

Daniel Ostrom and Ekaterina Kuleshova
Junior II Latin Pre-Championships: 5th
Junior II Standard Championships: 4th
Junior II Latin Championships: 9th

Yuriy Markovetskiy and Sara Filip
Junior II Novice Latin: 11th
Junior II Gold Latin: 3rd
Junior II Gold Standard: 7th
Junior II Novice Standard: 6th

Jonathan Zaika and Hanna Sverdlov
Youth Latin Championships: 15th

Michael Platt and Simona Vigodner
Junior II Latin Pre-Championships: 7th
Junior II Novice Latin: 3rd

Patryk Ploszaj and Anna Kaczmarski
Youth Latin Championships: 1st
Youth Standard Championships: 1st

Benjamin Lavon and Alexandra Scheriau
Amateur Latin Championships: 17th

Michael Grandel and Adelina Ishkayeva
Junior II Latin Championships: 6th

Haley Yegorov and Shelli Gorokhovsky
Junior I Bronze Standard: 3rd
Junior II Bronze Standard: 2nd

Alex Lukasik and Konwalia Owczarz
Junior I Latin Pre-Championships: 2nd
Junior I Standard Pre-Championships: 2nd
Junior I Latin Championships: 3rd
Junior I Standard Championships: 3rd

Larry Tokar and Juliana Hoff
Amateur Latin Pre-Championships: 2nd
Youth Latin Championships: 9th
Youth Latin Pre-Championships: 1st
Youth Standard Pre-Championships: 5th
Youth Standard Championships: 14th   

Ryan Raffloer and Shelby-Joy Cole
Youth Latin Championships: 5th
Youth Standard Championships: 9th

Mark Stein and Bridget Frenkel
Junior I Gold Latin: 6th
Junior I Silver Standard: 2nd
Junior I Gold Standard: 7th
Junior II Gold Latin: 7th

Nicholas Mandel and Monica Kiselyuk
Pre-Teen II Bronze Latin: 1st
Junior I Bronze Latin: 6th
Pre-Teen II Bronze Standard: 2nd
Junior I Bronze Standard: 2nd

Julian Sklyut and Sabrina Isakow
Junior II Latin Pre-Championships: 10th
Junior II Novice Latin: 5th

James Raykis and Sarrah Livson
Junior I Silver Latin: 11th
Junior II Silver Latin: 10th

Gabriel Hoff and Victoria Joffe
Pre-Teen II Bronze Latin: 2nd
Junior I Bronze Latin: 5th
Pre-Teen II Bronze Standard: 1st
Junior I Bronze Standard: 1st

Mark Irgang and Anna Cernova
Youth Latin Pre-Championships: 7th
Youth Latin Championships: 21st

Eric Frenkel and Nadia Gaberkorn
Pre-Teen II Bronze Latin: 19th
Pre-Teen I Bronze Latin: 3rd

Ilan Goldberg and Briana Isakow
Pre-Teen II Bronze Latin: 8th
Pre-Teen II Silver Latin: 10th

Daniel Goldberg and Michelle Stepankoff
Junior I Silver Latin: 10th
Junior II Silver Latin: 7th

Daniel Eidelstein and Simone Livit
Junior I Silver Latin: 17th
Junior I Bronze Latin: 13th
Junior I Bronze Standard: 8th

Levy Agaronnik and Danielle Malpa
Junior II Latin Pre-Championships: 3rd
Junior II Latin Championships: 5th

Artur Tarnavskyy and Patrycja Golak
Amateur Latin Championships: 2nd

Leor Ratner and Jessica Ratner
Junior I Gold Latin: 1st
Junior II Gold Latin: 2nd  

Ruslan Zaishlyi and Marlene Artov
Youth Novice Standard: 3rd
Youth Novice Latin: 7th
Youth Standard Pre-Championships: 6th
Youth Latin Pre-Championships: 16th  

Ariel Babenko and Isabelle Kamel
Pre-Teen I Newcomer Latin: 6th
Pre-Teen II Newcomer Latin: 6th

Benjamin Ksido and Ekaterina Nikitina
Pre-Teen I Newcomer Latin: 5th
Pre-Teen II Newcomer Latin: 8th

Daniel Lenshin and Katherine Lenshin
Pre-Teen I Newcomer Latin: 7th
Pre-Teen II Newcomer Latin: 7th

Benjamin Swiatkowski and Anna Bartnicki
Junior II Latin Pre-Championships: 9th
Junior II Novice Latin: 8th
Junior II Novice Standard: 1st
Junior II Standard Pre-Championships: 1st

Christian Yeung and Samantha Filip
Youth Latin Championships: 7th
Youth Standard Championships: 11th

Andrey Solovyev and Rebecca Korol
Pre-Teen I Newcomer Latin: 3rd
Pre-Teen II Newcomer Latin: 3rd

Stanislav Pavlov and Jessica Karpishin
Youth Latin Championships: 6th
Youth Standard Championships: 3rd

Lennox Ksido and Lauren Ksido
Junior I Silver Latin: 13th
Junior II Silver Latin: 5th  

Daniel Pechalov and Kristina Pidvirny
Youth Gold Latin: 1st
Junior II Gold Latin: 4th

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *